Koncert muzyczny artystów Filharmonii Lubelskiej

25 lutego 2015 r. odbył się w naszej placówce cykliczny koncert muzyczny artystów Filharmonii Lubelskiej. Dał on dzieciom przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu z instrumentem muzycznym – wiolonczelą oraz zaprosił wszystkie dzieci do wesołej zabawy z bałwankiem.
Mimo, iż za oknem brak śniegu, rzucanie „śnieżkami” w zimowego gościa bardzo nam się wszystkim spodobało. W następnym miesiącu pewnie zawita do nas inny gość, a przywitają go przebiśniegi, krokusy i sasanki. Nie możemy się już doczekać…

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD RECYTATORSKI „CZTERY PORY ROKU – ZIMA”

Już po raz drugi dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w „Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Recytatorskim”, który odbył się w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr12 w Lublinie w dniu 24 lutego 2015r. Tym razem tematyka przeglądu dotyczyła zimy. Dzieci z grup: I, II, III, IV i V zaprezentowały wiersz Anny Łady – Grodzickiej pt.:”Dziesięć bałwanków”. Występ bardzo spodobał się publiczności. Uczestnicy otrzymali duże brawa oraz pamiątkowe dyplomy i upominki. Udział w przeglądzie recytatorskim był okazją do rozwijania zainteresowań dzieci oraz do promowania ich osiągnięć w zakresie edukacji artystycznej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

DOKARMIANIE PTAKÓW W OKRESIE ZIMY

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego dzieci z przedszkola dbają o ptaki żyjące w najbliższym otoczeniu.

Dokarmianie ptaków to bardzo przyjemne zajęcie! Trzeba jednak znać kilka podstawowych zasad:

1. Karmimy ptaki od listopada do marca!

2. Nie karmimy ptaków w lecie. One muszą umieć same zdobywać jedzenie!

3. Nie karmimy ptaków chlebem. Od tego często chorują i są słabsze!

4. Ptasich gości trzeba karmić regularnie. Gdy już nauczą się, gdzie jest karmnik, to będą do niego przylatywać i czekać na jedzenie. Nie wolno nam zapomnieć o nich!

Do dzieła mali Ekolodzy!

KLOCKI TO NIE TYLKO ZABAWA

Zabawa klockami ma wiele zalet – rozwija wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce matematyki czy rozpoznawania kolorów. Zabawa nimi ponadto:
ćwiczy zdolności manualne – a więc przygotowuje do nauki pisania;
ćwiczy koncentrację;
ćwiczy koordynację wzrokową;
rozwija wyobraźnię;
rozwija kreatywność;
wspólne budowanie z klocków z rodzicami czy innymi dziećmi uczy dzielenia się i współdziałania.
Czego może się dziecko nauczyć w czasie zabawy klockami:
rozpoznawania kolorów;
rozpoznawania kształtów – świetne są do tego klocki drewniane;
klasyfikowania – mniejszy, większy;
działań na zbiorach;
liczenia;
relacji przestrzennych – nad, pod, prawo, lewo, obok.
Zabawy w konstruowanie mają więc mnóstwo zalet, a jedynym ich ograniczeniem może być pomysłowość małego projektanta.
Gdy dziecko znajdzie w paczce zabawkę do samodzielnego złożenia, nie dostaje gotowego produktu, tylko musi nadać mu kształt i włożyć trochę pracy, by samochód czy motocykl mógł później pokonywać ostre zakręty, a namiot pomieścił wszystkich „twórców”. Takiej zabawki dziecko nie odłoży za 5 minut w kąt.

Przedszkolaki z Przedszkola Integracyjnego nr 39 w Lublinie to wiedzą!!!