„Dzieciństwo bez próchnicy”.

Nasze Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie zostało zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”.

Głównym celem projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 latoraz:

– poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat;

– wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.

Udział w projekcie przyniósł dla naszej placówki wiele korzyści:

– nasi nauczyciele: P. Anna Bot, P. Renata Lewandowska, P. Agnieszka Tarłowska zostały zaproszone do udziału w jednodniowym szkoleniu, które przygotowało je do samodzielnego prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym;

– nasze przedszkole otrzymało nieodpłatnie pakiety materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych (materiały dla nauczycieli, scenariusze zajęć z dziećmi, maskotki i filmy edukacyjne), które pomogą prowadzić atrakcyjne i ciekawe zajęcia dla najmłodszych z zakresu profilaktyki stomatologicznej;

– nasze przedszkolaki  będą uczestniczyć w ciekawych zajęciach edukacyjnych, które w formie zabawy będą zachęcać je do dbania o czystość i zdrowie swoich zębów;

 – rodzice za pośrednictwem przedszkola otrzymali przystępne i nowoczesne materiały informacyjne, z których dowiedzą się jak powinni dbać o zdrowie zębów swoich dzieci już od najmłodszych lat oraz jak skutecznie kształtować u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe.

 

lubelska Cukierkownia

   Najmniejsza na świecie fabryka cukierków to lubelska Cukierkownia, mieszcząca się przy ul. Plażowej 3, gdzie z naturalnych składników powstają pyszne, ręcznie wyrabiane karmelki i lizaki. Do masy karmelowej dodawane są tylko naturalne aromaty owocowe i olejki, a słodkie cudeńka mają ponad 50 smaków. Karmelkowa masa musi mieć odpowiednią konsystencję, wymaga wyrabiania, a dzięki temu powietrze wnikające w cząsteczki zmienia jej kolor na białą.

Warsztaty dla przedszkolaków z grupy V były wielką atrakcją, a na koniec dzieci same wykonały kolorowe lizaczki MNIAM MNIAM !!!

 

Jadłospis

Wtorek  02.01.2018

Ś. Twarożek ze szczypiorkiem, chleb, masło, kakao, mandarynka

O. Zupa pomidorowa z makaronem, pulpety w sosie,  kasza gryczana, surówka z kapusty pekińskiej, marchwi, jabłka, cebuli z jogurtem, kompot

P. Jabłko zapiekane, bułka orkiszowa z masłem

 

Środa  03.01.2018

Ś. Płatki jaglane z mlekiem, chleb, masło, miód, surówka z jabłka i marchwi

O. Krupnik jęczmienny, kotlet z dorsza, surówka z kiszonej kapusty, ziemniaki, kompot

P. Kanapka z jajkiem, pomidorem, szczypiorkiem, herbata z lipy

 

Czwartek 04.01.2018

Ś. Pasta z makreli, ogórek kiszony, chleb, masło, herbata, banan

O. Zupa z zielonego groszku, leczo warzywne, ryż, filet z kurczaka, kompot

P. Zapiekanka, herbata

 

Piątek 05.01.2018

Ś. Wędlina, chleb, masło, sałata, herbata, jabłko

O. Zupa staropolska, naleśniki z serem i śmietaną, kompot

P. Jogurt, owoce

Wizyta studentów z innych krajów

 „Rolą młodych ludzi jest branie odpowiedzialności za przyszłość otaczającego ich środowiska. My wierzymy w to, że każda młoda osoba zasłużyła na szanse, aby rozwinąć swój potencjał, aby wpływać pozytywnie na środowisko. AIESEC dostarcza młodym ludziom na całym świecie praktyczne doświadczenie, które umożliwia im poznanie świata oraz odkrycie tego, co ma dla nich naprawdę znaczenie. Od ponad 20 lat współpracujemy z polskimi szkołami, wnosząc perspektywę ponad 120 krajów, w których działa AIESEC.”

W naszym przedszkolu w dniach 11 stycznia – 15 stycznia 2016 r. gościliśmy studentów skupionych przy organizacji AIESEC. Było to ciekawe i bardzo inspirujące doświadczenie, zwłaszcza, iż młodzi ludzie pochodzili z odległych krajów tj. Indii, Meksyku i Brazylii. Zabawy i kontakty z nimi umożliwiły dzieciom na poznanie kultury odległych krajów oraz na wspólne tworzenie dynamicznych i przyjaznych środowisk do współpracy międzykulturowej.